P C Gaddigoudar

Indroduction

Parvatagouda Gaddigoudar was born on 1st June 1951 at a small hamlet Heballi in Bagalkot district to Balavva and Chandanagouda Gaddigoudar. He is a member of BJP to the 16th Lok Sabha.

Elected From Bagalkot.

Education– Graduate in Arts from Basveshwar Arts College at Bagalkot. Bachelor’s degree in Law from Raja Lakhamagouda College of Bagalkot.

Positions Held

1988-1994 Member,Karnataka Legislative Council
2004 Elected to 14th Lok Sabha
5.8.2006- 5.8.2008 Member, Committee on External Affairs
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd Term)
31.08.2009 Member, Committee on Human Resource Development
23.9.2009 Member, Committee on Private Members Bills and Resolutions.
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14.8.2014 onwards Member, Committee on Papers laid on the Table, Member – consultative Committee, Ministry of Road Transport and highways and Shipping
3.7.2015 Member, Sub-Committee-III, Committee on Estimates
25.08.2015 Member, Sub-Committee of the Committee on Estimates on the Subject ‘Panchayati Raj’.

President (1986-87), District Reorganisation Committee of Karnataka State President, Nehru Yuvaka Kendra, Hebballi, District Bagalkot President, Bar Association, Badami District Bagalkot, Karnataka.