P C Mohan

P C Mohan

Indroduction

P. Chikkamuni Mohan (born 24 July 1964 to Shri. Chikkamuniswamappa and Smt. P.C.Ramakka at Bangalore) is a member of the 16th Lok Sabha. He is a member of the BJP.

Elected From Bangalore Central.

Education-  Intermediate educated at Vijaya College, Bangalore

Positions Held

1999-2008 Member-Karnataka Legislative Assembly (2 terms)
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31.08.2009 Member-Standing Committee on Urban Development
21.07.2011 Member-Coir Board
03.05.2013 Member-Committee on Welfare of other backward classes (OBCs)
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
01.09.2014 onwards Member-Standing committee on Urban Development
15.09.2014 onwards Member-Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS), Member-Consultative Committee, Ministry of Tourism and Culture.