Suresh Angadi

Indroduction

Suresh Angadi (born 1st June 1955) is a member of the 16th Lok Sabha from BJP. He was born to  Smt.Somawwa and Sri.Chanabasappa Angadi. Before entering public life he used to run his own private business.

Elected From Belagavi.

Education– Graduate from S.S.S.Samithi College of Commerce, Belgaum. Graduated in Law from Raja Lakhamgouda Law College, Belgaum.

Positions Held

1996-1999 Vice-president, BJP, Belgaum district
2000-2004 Executive member, Chamber of Commerce, Belgaum
2001-2004 President, BJP, Belgaum district
2004 Elected to 14th Lok Sabha
May 2004-2009 Member, Standing committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution, Member, Consultative committee, Ministry of Finance.
2009 Re-elected to 15th Lock Sabha (2nd term)
31.8.2009-May 2014 Member, Standing committee on Human Resource Development
23.9.2009-May 2014 Member, Joint Committee on Pension, Salaries and Allowances of Members of Parliament, Member-Advisory Committee on Central Direct Taxes
May 2017 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
12.6.201 – 19.7.2016 Member, House Committee
1.9.2014 onwards Member, Committee on Petitions, Member-Standing committee on Defence, Member-Consultative Committee, Ministry of Finance and Corporate Affairs
19.7.2016 onwards Chairperson, Committee on House.

Chairman, Suresh Angadi Education Foundation Belgaum, (since 2009) Social and Cultural Activities : Providing drinking water to the rural women where there is no facility for it.
Special Interests : Business, industry and agriculture and education for rural poor
Sports and Clubs : Golf; Member – Belgaum Golf Course
Countries Visited Australia, France, Italy, Switzerland and U.K.
Other Information : Chairman, Suresh Angadi Education Foundation from 2009 onwards