Bhagwanth Khuba

Indroduction

Bhagwanth Gurubasappa Khuba (1st June 1967 (age 51) born to Shri. Gurubasappa Khuba and Smt. Mahadevi Khuba at Aurad, Bidar district) is a Member of 16th Lok Sabha representing BJP.

Elected From Bidar.

Education–  B.E. from Siddaganga Institute of Technology, Tumkur.

Positions Held

May 2014 Elected to 16th Lok Sabha
01.09.2014 – 18.10.2016 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
15.09.201 Onwards Member, Committee on Provision of Computers to Members of Lok Sabha Member, Consultative Committee, Ministry of Railways.
19.10.206 onwards Member, Standing committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution.