Dhruvanarayana

Indroduction

Rangaswamy Dhruvanarayana (born 31st July 1961 to Shri Rangaswamy and Smt. Siddamma at Heggavadi, Chamarajanagar). He is a member of the 16th Lok Sabha and is a member of the INC.

Elected From Chamarajanagar .

Education– master’s and bachelor’s degree in Agriculture from University of Agricultural Sciences, Bangalore.

Positions Held

2004-08 and 2008-09 Member, Karnataka Legislative Assembly (two terms)
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31.08.2009 Member, Standing Committee on Defence
31.08.2009 Member, Standing Committee on Social Justice & Empowerment
2011 Member, Committee on Estimates
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
14.08.2014 onwards Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1.09.2014 onwards Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
3.09.2014 onwards Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation

Director – Cauvery Gramin Bank, Central, 2000-05; Member – Board of Regents University of Agricultural Sciences, Bangalore, 1994-97. Social and Cultural Activities Participated in Inter University Cultural Programmes of singing and dancing.
Special Interests : Farming
Sports and Clubs : Represented University in All India Inter University Football Tournament
Countries Visited : Australia, China (as member, Karnataka Legislative Assembly), Japan, Malaysia, Singapore and U.S.A
Other Information : Director, Cauvery Gramin Bank, Central, 2000-05; Member, Board of Regents University of Agricultural Sciences, Bangalore, 1994-97.