Prakash Babanna Hukkeri

Indroduction

He is a member of the 16th Lok Sabha from INC. He is born on 5th March 1947 (Age 71). His parents are Sri.Babanna Hukkeri and Smt. Annapurneshwari Hukkeri.

Elected From Chikkodi.

Education– S.S.L.C. educated at K.L.Es G.A. High School, Belgavi, Karnataka.

Positions Held

1988-1994 Member, Karnataka Legislative Council
1992-1994 Chief Whip, Karnataka Legislative Council
1994-2014 Member, Karnataka Legislative Assembly (5 terms)
2004-2006 Minister of Agricultural Marketing, Govt. of Karnataka
2013-2014 Minister for SSI, Muzurai and Sugar, Govt. of Karnataka
May 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1.9.2014 – 31.08.2016 Member, Standing committee on Social Justice and Empowerment
Sept. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Information and Broadcasting
1.5.2017 Member, Committee on Estimates