Nalin Kumar Kateel

Indroduction

Nalin Kumar Niranjan Shetty Kateel (born 7 February 1966 to Late Shri Niranjan Shetty and Smt. Sushila N Shetty at Kunjady, Dakshina Kannada ) is a Member of Parliament who represents the BJP in the 16th Lok Sabha. 

Elected From Dakshina Kannada.

Education– Metriculate educated at St.Philomena High School, Puttur, Dakshina Kannada.

Positions Held

2009 Elected to 15th Lok Sabha (1st term)
31.08.2009 Member, Standing Committee on Commerce
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
14.08.2014 – 30.04.2015 Member, Committee on Estimates
01.09.2014 onwards Member, Standing committee on Agriculture, Member-Consultative Committee, Ministry of Home Affairs.