Shivakumar Channabasappa Udasi

Indroduction

Shivkumar Chanabasappa Udasi (20 May 1967 (age 51), Haveri ) is a member of the 16th Lok Sabha from BJP. He was a builder by profession before joining politics.

Elected From Haveri.

Education–  Bachelors degree in Engineering from Bangalore Institute of Engineering, Bangalore.

Positions Held

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31.08.2009 Member, Standing Committee on Urban Development, Member – Standing Committee on External Affairs.
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
01.09.2014 – 24.02.2015 Member-Standing Committee on External Affairs
15.09.2014 onwards Member-Private Member’s Bills and Resolutions, Member-Consultative Committee, Ministry of Railways
03.12.2015 onwards Member, Public Account Committee
24.02.2015 onwards Member-Standing Committee on Finance
11.05.2016 onwards Member-Joint Committee on the Enforcement of Security interest and Recovery of Debts Laws and Miscellaneous Provision (Amendment Bill, 2016).

Widely travelled