The Indian Medal list at the 18th Asian Games at Jakarta, Indonesia

Congratulations to all the Medal winners who made India proud by their spirited performance and brilliant effort.  All the players who won medal stand tall with their heads held high.  We are proud of you.  You played your hearts out.  All of you are being inspiration for others.  We thank all the participants for lifting the spirits of every Indian.  Of course there is no limit to what our girls can achieve.  All your accomplishments will be remembered for years.

The list of gold medalists are:

  • Saurabh Choudhary – Rifle shooting
  • Vinesh Phogat – Wresting
  • Rahi Sarnobat – 25m Pistol
  • Bajrang Punia – Wrestling
  • Sawarn Singh, Dattu Bhokanal, Om Prakash, Sukh Meet Singh – Quadruplle sculls
  • Rohan Bopanna, Dvij Sharan – Men’s Tennis doubles
  • Neerj Chopra – Javelin Throw
  • Tajinderpal Singh – Shotput
  • Manjit Singh – 800m men’s event
  • Arpinder Singh – Neb’s Triple jump
  • Swapna Barman – Heptathlon
  • Jinson Johnson – Men’s 1500m
  • Hima Das, M.R.Poovamma, Saritaben Gayakwad, Vismaya Velluva Koroth – Women’s relay
  • Amit Pangal – Boxing
  • Pranab Bardhan, Shibhnath Sarkar – Bridge

The list of silver medalists are:

  • Lakshya – Shooting
  • Deepak Kumar – Shooting
  • Sanjeev Rajput – Shooting
  • Sherdul Vikas – Shooting
  • Women’s Kabbadi
  • Dharun Ayyaswamy – 400m hurdles
  • Sundha Singh – 300 m. Staplechase
  • Neena varakil – long jump
  • Dutee Chand – 100m running
  • Hima Das – 400m. running
  • Muhammed Anas Yahiya – 400. Running
  • Fauaad Mirza – Equestrian individual event
  • Fauaad Mirza, Rakesh Kumar, Ashish Malik, Jitendra Singh – Eventing
  • Muskan Kirar, Madhumita Kumari, Jyothi Surekha Vennam – Women-s compound archery
  • Abhishek Verma, Rajat Chauhan, Aman Saini – Men’s compound Archery
  • V.Sindhu – Badminton
  • Muhammed Anas, Hima Das, M.R.Poovamma, Rajiv Arokia – 4×400 relay mixed
  • Pincky Balhara – Kurash (Women 52lg.)
  • Jinson Johnson – 800m running
  • Dutee Chand – 200m. running
  • Muhammed Kunhu, Rajiv Arokia, Dharun Ayyasamy, Muhhammad Anas – 4×400 hurdles
  • Varsha Gautham,m Sweta Sheravegan – 49er FX Woneb sailing
  • Women’s Hockey
  • Dipika Pallikal, Joshna Chinappa, Sunanya Kuruvilla, Tanvi Khanna – Women’s Squash

The list of bronze medalists are:

  • Abhishek Verma – Rifle
  • Divya Kakran – Wrestling
  • Ankita Raina – Tennis
  • Apurvi chandela, Ravi kumnar – shooting
  • Naorem Roshibina Devi – Wushu
  • Santosh kumar – Wushu
  • Surya Bhanu PratapSingh – Wushu
  • Narendra Garewal – Wushu
  • Rupesh Surar, Robin Bhattarai, dipesh Jung Thapa, Govinda Magar, Sanjit Dhimal – Sepak Takrow
  • Dushyant – Light weight single sculls
  • Rohit Kumar, Bhagwan Singh – Light weight double sculls
  • Heena Sindhu – Shooter
  • Pragnesh Gunasekara – Tennis
  • Saina Nehwal – Badminton
  • Dipika Pallikar Karthink – Single Squash
  • Hoshna Chinappa – Single Squash
  • Mixed bridge
  • Men’s bridge
  • Saurauv Ghoshal – Squash
  • Sathiyan Gnanasekharan, Achanta Sharath Kamal, Amalraj Anthyny Arputharaj – Men’s Table tennis
  • Malaprabha Yellappa Jadhav – Kurash Women 52kg.
  • Manika Batra, Achanta Sharath Kamal – Table Tennis Mxied doubles
  • Seema Punia – Discus throw
  • U.chitra – Women’s 1000m.
  • Harshita Tomar – Open laser 4.7 sailing
  • Varun Thakkar/ Ganapathy Chengappa – 49er men sailing
  • Vikas Krishnan – Boxing (75 kg)
  • Men’s kabadi
  • Saurav Ghoshal, Harinder Singhpal Sandhu, Ronit Tandon, Mahesh Mangaonkar – Men’s Squash
  • Men’s Hockey team

Leave a Reply